Najdi radost a bezprostřednost
a staň se kamarádem dítěte s postižením!
Ve třech bodech o homesharingu
Homesharing je sdílená péče o dítě nebo dospělého se zdravotním postižením, kdy si hostitel bere dítě k sobě domů a tím pomáhá odlehčit pečující rodině od náročné a často nepřetržité péče.
Proškolený hostitel (rodina či jednotlivec) si bere dítě či dospělého pravidelně do péče na domluvenou dobu. Společně si užijí obohacující chvíle, navazují kontakty, zatímco jeho rodina si může vydechnout, vyřídit si běžné záležitosti, anebo se věnovat ostatním dětem.
Rodiče mají čas nabrat nové síly. Děti získají nové vztahy, zkušenosti a další možnosti trávení času. Hostitelům homesharing přináší radost a dobrý pocit, nový pohled na svět a příležitost učit se novým věcem.
Proč pečující rodiny potřebují pomoci?
Představte si, že si nemůžete takřka nikdy odpočinout. Nestíháte nakoupit, uklidit, jít k doktorovi, nebo si zajít s partnerem do kina nebo doprovodit druhé dítě do kroužku. Představte si, že jsou mezi námi rodiče, kteří žijí se svým dítětem s postižením neustále ve střehu a často nemají ani minutu odpočinku.
Rodiče dětí se zdravotním postižením čelí vysoké míře stresu. Velmi často nemají k péči o své dítě žádnou podporu nebo jen minimální. Proto i jedno odpoledne týdně, které mohou využít sami pro sebe či pro zbylé členy rodiny, má pro ně nepředstavitelnou cenu. A přesně to jim HOMESHARING může dát.
Příběhy homesharingu
Seznamte se s Julinkou, která už svého hostitele našla:
"Julča nám dala další životní zkušenost a umožnila vnímání toho, jak složité to mají pečující rodiny a jak jednoduché je někomu pomoci," hostitel Miroslav Kubíček.
Max a jeho hostitelé Zuzka a Tomáš
"Maxík je hodně tvořivý a všechny nás učí vnímat svět jiným pohledem. Umí kombinovat naoko nekombinovatelné a těšit se z přítomnosti. Maxík nás posunul a hodně naučil," říká Maxova hostitelka Zuzana Zogatová. Jednou týdně tak vyzvedávají Maxe a Julii ze školy a společně i s vlastními dětmi tráví čas většinou na hřišti nebo u nich doma.
"Znamená to pro mě velkou úlevu, protože mám čas si vyřídit aspoň to nejnutnější, nemluvě o možnosti odpočinku," říká Maxova maminka Michaela Dvořáková.
Přidejte se ke skvělé partě našich hostitelů!
I málem můžete změnit mnoho věcí k lepšímu!
Co HOMESHARING přináší?
Dětem
Nová přátelství a jiné prostředí. Přirozeně si tak rozšiřují okruh sociálních kontaktů a získávají nové zážitky. Mají svůj vlastní svět bez rodičů, který potřebují stejně jako zdravé děti.
Rodičům
Odpočinek a odlehčení od náročné a nepřetržité každodenní péče. Umožňuje jim zařídit si běžné věci, nebo se věnovat dalším členům rodiny.
Hostitelům
Příležitost proniknout do světa lidí se zdravotním postižením. Posiluje schopnost empatie, respektu a trpělivosti. Dává pocit prospěšnosti a smyslu, obohacuje život novými zážitky. Umožňuje vidět svět novýma očima.
Homesharing funguje v dalších 8 krajích, pomáhej ve svém regionu:
Homesharing v Česku zajišťují: v Praze Děti úplňku. V Olomouckém kraji Zet-My. Ve Středočeském kraji CPKP střední Čechy. V Jihomoravském kraji Slezská diakonie - Úsek Brno. V Královehradeckém Centrum Orion. V Libereckém kraji LÍP A SPOLU. V Moravskoslezském kraji Mikasa. V Pardubickém kraji Rodinné Integrační Centrum.
Další tři organizace v dalších krajích jsou nyní v procesu přípravy na to homesharing také poskytovat a pomáhat tak dalším rodinám s dětmi s mentálním postižením. V Plzeňském kraji MAS Pošumaví (mentor: Děti úplňku), v Jihočeském kraji Autis Centrum (mentor: Rodinné a integrační centrum).
Ve Zlínském kraji se k nám přidává organizace Centrum ÁČKO, p. o. z Valašského Meziříčí, jejíž mentoring jsme si rádi vzali na starosti my v Zet-My.
V zavádění metody HOMESHARING nás finančně podpořil ABAKUS - nadační fond zakladatelů společnosti Avast. Cílem programu je rozšířit homesharing v regionech a pomáhat rodičům dětí se zdravotním znevýhodněním. V období od července 2021 do prosince 2023 jsme společně s dalšími 5 podpořenými organizacemi s NF Abakus úzce spolupracovali na zavádění homesharingu. Kromě finanční podpory jsme byli podrobně proškoleni v metodice homesharingu a po celou dobu zavádění jsme měli k dispozici individuální mentoring. Zapojili jsme se také do sběru dat ve spolupráci se Scholou Empirica. Odbornými partnery výzvy byly organizace Děti úplňku a Rodinné Integrační Centrum.
V současné době v rámci Advokační akademie pro homesharing aktivně přispíváme k ukotvení homesharingu do systému podpory a služeb v České republice. Odborným partnerem výzvy je Nadace OSF - Advokační fórum.
Olomoucký kraj je naším stálým podporovatelem v zavádění metody homesharingu již od roku 2019.
Statutární město Olomouc nás každoročně podporuje, abychom mohli homesharing šířit mezi širokou veřejnost a díky tomu tak nacházet další hostitele.